اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
کرونا ویروس (کووید-19) / 14 فروردین 1399

من باردارهستم اگر کووید-19 بگیرم چه اتفاقی می افتد؟

من باردارهستم اگر کووید-19 بگیرم چه اتفاقی می افتد؟

همزمان با شیوع کووید-19( کرونا ویروس )  در جهان ، برخی تخمین می زنند که بین 40 تا 70 درصد مردم جهان به این ویروس آلوده خواهند شد. این طیف گسترده نشان می دهد تا چه حد جلوگیری از گسترش این ویروس به گام هایی که ما در این جهت برمی داریم وابسته است.

برای زنان باردارمثل خودم این یک آمار هشدار دهنده است و توجه ما را به این نکته جلب می کند که همه باید سهم خود را در متوقف کردن شیوع ویروس انجام دهیم. همچنین کارهای بسیاری می توانیم انجام دهیم تا از آلوده شدم به این ویروس پیشگیری کنیم.

-رعایت فاصله اجتماعی به صورت سختگیرانه

-شستن دست ها،

-ضدعفونی کردن سطوحی که با آن بسیار درتماس هستیم

-رعایت آداب عطسه کردن و سرفه کردن

-حفظ یک سبک زندگی سالم.

با این وجود حتی یا این اقدامات ممکن است برخی از ما به این ویروس آلوده شویم. داده ها بسیار پراکنده هستند و هنوزبه توصیه ها اطمینان کامل نداریم. برای اینکه بفهمیم بهترین روش مراقبت از مادر باردار و بچه ی او چیست هنوز به اطلاعات بیشتری نیاز داریم. در­ادامه چیزی که تاکنون از عفونت کووید-19 و دوران بارداری می دانیم آورده ایم.

 

نشانه های ابتلا کدامند؟

علائم مشابه دیگر افرادی است که به ویروس مبتلا میشوند مانند: تب، سرفه، گلودرد، دردعضلانی، خستگی و تنگی نفس. در صورت ابتلا بسیار حائز اهمیت است که پزشک خود را درجریان بگذارید. این اهمیت نه تنها به خاطر حفظ سلامت شما ونوزاد خود است  بلکه به محافظت از کادر بهداشت و دیگر زنان باردارنیز کمک می کند تا آنها آلوده نشوند.

آیا کووید-19( کرونا ویروس)  خطرات بارداری و سقط جنین را افزایش می دهد؟

ما می دانیم تب بالا در سه ماهه آخربارداری باعث نقص در نوزادان هنگام تولد می شود. عفونت آنفلانزا باعث به دنیا آمدن نوزاد با وزن کم و زایمان زودرس می شود. و سارس ( که از همان خانواده کووید-19 ولی  کشنده تر) خطر سقط جنین، رشد محدود کودک وتولد زود رس را به همراه دارد.زنان بارداری که به ویروس مبتلا شده اند به مراقبت­ها­­ی ویژه  آی سی یو بیشتر نیازمند هستند.

مطالعاتی کمی در مورد  زنان باردار صورت گرفته است.بر ­روی زنانی بوده که سه ماه آخر بارداری و نشانه ی خفیف ابتلا به ویروس را داشته اند(یعنی نیاز به دستگاه اکسیژن نداشته اند). با این حال هنوز نمی دانیم زنان بارداری که شرایطی مانند دیابت  بارداری، فشار خون بالا و یا پری-اکلامپسیا (Pre-eclampsia) دارند در صورت ابتلا با چه مواردی رو به رو خواهند شد. همچنین نمی دانیم زنانی که در سه ماهه اول و یا دوم بارداری هستند درصورت ابتلا چه اثری بر سلامت مادر باردار و بچه اش می گذارد.

تا کنون کرونا ویروس در مایع آمنیوتیک( مایعی که کودک را در رحم احاطه می کند) ، بند ناف، گلوی نوزادان و یا شیرمادر یافت نشده است .بنابراین خطرآلوده شدن نوزادان در رحم بسیار پایین تصور می شد. دو گزارش علمی جدید ،این فرضیه  را به چالش می کشند. این گزارش ها حاکی از آن است که هر 7 نوزاد دارای پادتن ضد ویروس هستند(احتمالا  از مادر) اما۳ نوزاد از ۷ تا نوعی دیگری از پادتن رادارند که بزرگ هستند و نمی توانند از طریق جفت از مادر به نوزاد انتقال یافته باشد. به نظر می رسد بعد از اینکه نوزادان در رحم در معرض ویروس قرار گرفته اند رشد کرده اند. این اطلاعات قطعی نیست ولی دانشمندان در مورد این موضوع در حال تحقیق و بررسی هستند.

 

در موقع زایمان چه اتفاقی میافتد؟

بر اساس نظر کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان و بیماری های زنان، نیازی نیست که زنان مبتلا به کووید-19 زمان و روش زایمان خود را تغییر دهند. و بستگی زیادی به علائم و سایر مشکلات پزشکی دارد.

 بیمارستان ها تعدادهمراهان فرد باردار  در اتاق زایمان با توجه به ویروس  کرونا محدود کرده اند و این یعنی زنان باردار باید از لحاظ احساسی و روحی نیز خود را آماده کنند. توصیه های بعد از زایمان از کشوری  به کشور دیگر متفاوت است. براساس راهنمای پزشکی چینی ها، نوزاد تازه به دنیا آمده باید دو هفته از مادر مبتلا به کرونا ویروس جدا باشد(و یا تا زمانی که مادر بهبود یابد).

مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری (CDC) بعد از بررسی خطر­ها به بیمارستان ها تو صیه میکند،"دوری موقتی" را  برای مادر ونوزاد در نظر بگیرند. از طرفی دیگر سازمان بهداشت جهانی  توصیه میکند که مادر و کودک باید کنار هم باشند و جدا نشوند. چون ویروس عمدتا از طریق قطرات تنفسی منتقل می شود به مادرها توصیه می شود; که به صورت خیلی جدی بهداشت و هشدارهای کنترل ویروس را دنبال کنند. مانند: شستن دستها، زدن ماسک، برای به حداقل رساندن مواجهه کودک با ویروس.

 

اگر مبتلا به کووید-19 باشم آیا می توانم نوزادم با شیر خودم تغذیه کنم؟

بازهم تاکید می کنم  تا کنون شواهدی پیدا نشده است که ویروس از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل  می شود. بنابراین  تغذیه کودک با شیر مادر خطری ندارد. در حال حاضر چون توصیه شده کودک دور از مادرمبتلا باشد می توانید از روش های دیگری برای تغذیه کودک با شیر خود استفاده کنید.

خیلی حیاتی است که نوزادان تازه متولد شده را از ابتلا به ویروس محافظت کنیم. با اینکه اطلاعات اولیه ای که از چین داریم اطمینان بخش است ولی ما هنوز نمیدانیم که این بیماری  دقیقا چگونه بر روی نوزادان اثر می گذارد.

با توجه به  مطالعات تحقیقاتی اندک و ناشناخته بودن ویروس ، چه  ریسکی  متوجه زنان باردارو نوزادشان است در دسترس نمی باشد . به ویژه اینکه نمی دانیم در صورت ابتلای مادر،در هر­کدام از سه ماهه اول، دوم یا سوم با چه ریسک و به چه میزانی رو به روست.

بزرگترین و بهترین کاری که می توانیم برای محافظت خود و کودک  متولد نشده خود انجام دهیم مبتلا نشدن به ویروس است. اگر مبتلا شویم(و یا مشکوک به ابتلا) باید پزشک خود را سریعا در جریان بگذاریم.تا از گسترش و سرایت عفونت ما به دیگران جلوگیری  کنند.

 

اشتراک گذاری :