اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
تنفس / 17 اسفند 1398

انواع ماسک تنفسی

انواع ماسک تنفسی

با انواع ماسک تنفسی و نحوه استفاده از آن، آشنا شویم

این روزها با توجه به شیوع ویروس کرونا در ایران، استفاده از ماسک تنفسی برای در امان ماندن از ابتلا به کرونا، امری خیلی رایج است. اما آیا با انواع ماسک تنفسی و تفاوت‌های آنها، آشنا هستیم؟ در این نوشته، قصد داریم انواع ماسک تنفسی و نحوه استفاده از ماسک ها را معرفی کنیم.

انواع ماسک تنفسی

 ۱- ماسک تنفسی دو لایه کشدار

این ماسک های تنفسی، بینی و دهان را می‌پوشانند، اما کاملاً به صورت نمی‌چسبند و در شرایط عمومی پزشکی استفاده می‌شوند. از این ماسک ها برای محافظت یک‌طرفه و پیشگیری از خروج مایعات بدن و ورود هوا می‌توان بهره برد. این ماسک تنفسی برای جلوگیری از سرفه و عطسه طراحی شده است و در برابر خون مقاوم نیست.

۲- ماسک جراحی سه لایه بند دار

در برابر خون، ترشحات و حدود ۹۵ درصد نیز در برابر ذرات باکتری ها مقاوم هستند. این ماسک ها بیشتر از ماسک های تنفسی معمولی به صورت می‌چسبند. اگرچه ماسک های فیلتر دار ایده آل هستند، اما ماسک های جراحی نیز می‌توانند برای محافظت بدن در برابر ویروس، مفید باشند. این ماسک ها مانع از تماس های مکرر دست‌ها با صورت و به صورت ویژه، دهان و بینی می‌شوند. براساس یک مطالعه، ما به طور متوسط، ۱۹ بار در ساعت، صورت خود را لمس می‌کنیم، بنابراین این امکان وجود دارد تا عوامل میکروب‌زا را به دستها و سپس به صورت خود، انتقال دهیم. بنابراین استفاده از ماسک جراحی در این گونه موارد، کاملاً مفید است.

احتیاط: استفاده از ماسک های بدون فیلتر، بیش از دو ساعت متوالی، توصیه نمی‌شود.

۳- ماسک تنفسی فیلتر دار

 این ماسک ها محکم هستند و به منظور پوشش‌دهی کامل صورت، طراحی شده‌اند و کاملا به صورت می‌چسبند. با فیلتر کردن هوای تنفس‌شده، برای حفاظت دوطرفه طراحی شده‌اند و در برابر خون، ترشحات و ذرات غیرروغنی، مقاوم هستند. این نوع ماسک های تنفسی، یکبار مصرف هستند. بعضی از این نوع ماسک ها، نیمی از صورت را پوشش می‌دهند و بعضی از انواع آن، کاملاً صورت را می‌پوشانند.

انواع ماسک فیلتر دار؛ ماسک FFP با استاندارد اروپایی EN149:2001 طبقه‌بندی شده است:

ماسک فیلتر دار FFP1: این ماسک فیلتر دار، با فیلتراسیون ۸۰ درصد، برای ذرات بزرگ‌تر از ۵ میکرون، مناسب است.

ماسک فیلتر دار FFP2: این ماسک تنفسی فیلتر دار، با فیلتراسیون ۹۴ درصد، برای ذرات بین ۲ تا ۵ میکرون، مناسب است.

ماسک فیلتر دار  FFP3: این ماسک با فیلتراسیون ۹۹ درصد، برای ذرات کوچکتر از ۲ میکرون، مناسب است.

۴- ماسک n95

 این ماسک با فیلتراسیون ۹۵ درصد، برای ذرات بزرگ‌تر از ۰,۳ میکرون، مناسب است. این ماسک تنفسی، در برابر روغن، غیرمقاوم است.

چطور از ماسک تنفسی استفاده کنیم؟

اگر تصمیم گرفتید که از ماسک پزشکی پلیسه دار و صاف، استفاده کنید، بسیار مهم است که به روش درست، ماسک را استفاده کنید و دور بیندازید. در غیر این صورت، به جای اینکه از شما محافظت کند، ماسک خودش تبدیل به یک منبع آلودگی می‌شود. چون ممکن است ویروس و میکروب‌ها باز هم روی سطح آن باقی بمانند.

به منظور زدن ماسک به شیوه صحیح، باید نوار فلزی بالای ماسک را بر روی برآمدگی بینی بگذارید و کش‌ها را پشت گوش خود، به صورت ایمن، محکم کنید یا بندهای ماسک را پشت سر خود، گره بزنید. مطمئن شوید که ماسک، بینی، دهان و چانه شما را پوشانده باشد.

در هنگام استفاده از ماسک تنفسی، به قسمت جلوی ماسک خود دست نزنید و آن را لمس نکنید.

چطور ماسک تنفسی را از صورت خود برداریم؟

 برای برداشتن ماسک تنفسی، اول کش‌ها را از دور گوش خود بردارید یا گره‌ی بند را از پشت سر خود باز کنید. به قسمت جلوی ماسک دست نزنید، چون ممکن است آلوده باشد. ماسک را بردارید و آن را در سطل در دار، بیندازید. دست خود را با پد الکلی یا آب و صابون تمیز کنید.

اگر به شکل تصادفی، جلوی ماسک رو لمس کردید و دستتان با آن برخورد داشت، حتماً دست‌های خود را ضد عفونی کنید.

اگر ماسک تنفسی شما مرطوب و نم دار شد، آن را با یک ماسک جدید و خشک، تعویض کنید. هرگز از ماسک های یکبار مصرف، دوباره استفاده نکنید. بعد از هر بار استفاده از ماسک تنفسی، فورا آن را درسطل های دربسته بیندازید.

 

اشتراک گذاری :