اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
چاقی / 21 آبان 1398

کنترل بهتر دیابت  در افراد مسن با جراحی‌های کاهش وزن

کنترل بهتر دیابت  در افراد مسن با جراحی‌های کاهش وزن

درحالی‌که معمولاً جراحی‌های کاهش وزن در افراد بالای 65 سال انجام نمی‌شود، مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که این جراحی‌ها می‌تواند به کاهش وزن موفق و کنترل بهتر دیابت  در افراد مسن منجر شود.

این مطالعه، که در کنفرانس سالانه انجمن غدد درون‌ریز در برایتون انگلیس ارائه‌شده است، نشان می‌دهد که بیماران مسن تحت درمان با جراحی‌های چاقی (بای‌پس معده یا دوختن معده) می‌توانند به‌خوبی بهبود یابند. همچنین خطر عوارض مرتبط با چاقی، ازجمله بیماری قلبی و دیابت ، کاهش پیدا می‌کند.

چاقی یک بیماری همه‌گیر جهانی و در حال رشد است که به استراتژی‌های مداخله‌ای مؤثرتری نیاز دارد تا از عوارض ناتوان‌کننده مانند بیماری قلبی، نارسایی کلیه و دیابت  نوع 2 جلوگیری شود.

جراحی‌های کاهش وزن به‌ندرت برای افراد مسن چاق بالای 65 سال توصیه می‌شود، چراکه خطرات مشاهده‌شده در این نوع جراحی‌ها رو به افزایش است؛ اما سلامتی و کیفیت زندگی در بیماران این گروه می‌تواند به‌شدت تا سال‌ها تحت تأثیر عوارض چاقی باشد. درنتیجه، اطلاعات بسیار کمی در مورد مزیت‌ها یا خطرهای جراحی کاهش وزن در بیماران مسن در دسترس است.

محققان در این مطالعه، اطلاعات 22 بیمار را که بعد از 65 سالگی تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفتند، ارزیابی کردند.

دو سال پس از جراحی کاهش وزن، بیماران به‌طور متوسط 24% وزن اصلی بدن خود را از دست دادند. علاوه بر این، از 11 بیمار که برای کنترل دیابت  نوع 2 خود انسولین تزریق می‌کردند، 4 نفر دیگر به تزریق انسولین نیازی نداشتند. درحالی‌که برای سایر بیماران، مقدار دوز انسولین موردنیاز به‌طور قابل‌توجهی کاهش یافت.

تنها عارضه جانبی گزارش‌شده د طی دو سال کمبود ویتامین D و آهن بود که در بیماران جوان نیز اتفاق می‌افتد.

گرچه تعداد بیماران در این مطالعه کم بود، داده‌ها نشان می‌دهد که کاهش وزن موفق و بهبود در کنترل دیابت  می‌تواند با جراحی در بیماران مسن حاصل شود. این امر می‌تواند مزایای واقعی برای طول عمر و کیفیت زندگی این بیماران داشته باشد.

چون این مطالعه با استفاده از داده‌های محدود موجود، گذشته‌نگر بود، مرحله بعدی مطالعه باید آینده‌نگر و در بین جمعیت سالمندان انجام شود. در آن صورت می‌توان نتایج جراحی را با سایر مداخلات ازجمله دارو یا اصلاح سبک زندگی مقایسه کرد.

مدیریت چاقی و دیابت  در افراد مسن امری چالش‌برانگیز است. در مورد انجام جراحی کاهش وزن در افراد مسن بالای 65 سال تردیدهایی وجود دارد. این مطالعه نشان می‌دهد که این جراحی‌ها می‌تواند به‌عنوان یک مداخله مؤثر در افراد مسن در نظر گرفته شود تا به کاهش وزن و عوارض مرتبط با آن کمک شود.

منبع: انجمن غدد درون‌ریز

لینک آگهی های پین پست

اشتراک گذاری :