اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
کلیه / 20 آبان 1398

مکمل‌های ویتامین D و امگا 3 در جلوگیری از ابتلا به بیماری کلیه تأثیری ندارند

مکمل‌های ویتامین D و امگا 3 در جلوگیری از ابتلا به بیماری کلیه تأثیری ندارند

بر اساس یافته‌های بزرگ‌ترین مطالعه بالینی انجام‌شده روی مکمل‌ها تا به امروز، مکمل‌های ویتامین و اسیدهای چرب امگا 3 (که اغلب بانام روغن ماهی فروخته می‌شود) به افراد مبتلابه دیابت نوع 2 کمک نمی‌کنند تا دچار بیماری مزمن کلیه نشوند.

محققان امید داشتند که ویتامین D امگا 3 هردو تأثیر مثبتی داشته باشند، اما به نظر می‌رسد که برای این هدف مؤثر نیستند.

در بین 28 میلیون آمریکایی که به دیابت نوع 2 مبتلا هستند، حدود 40 دچار بیماری مزمن کلیه می‌شوند. بیماری مزمن کلیه شرایطی است که بدن نمی‌تواند به‌طور کافی ضایعات و مایع را از بدن خارج کند. این امر سلامت فرد را به طرق بی‌شماری مختل می‌کند و می‌تواند تا نارسایی کلیه پیشرفت کند. همچنین خطر حوادث قلبی عروقی و مرگ را افزایش می‌دهد.

مطالعات قبلی روی مدل‌های حیوانی و کشت سلولی نشان داده‌اند که مکمل‌های ویتامین D و روغن ماهی ویژگی‌های ضدالتهابی و سایر خواصی را دارند که می‌تواند از ابتلا به دیابت نوع 2 جلوگیری کند و یا سرعت پیشرفت بیماری تا رسیدن به بیماری مزمن کلیه را آرام کند. این تحقیقات همچنین ارتباط بین از بین رفتن کلیه انسانی و کاهش سطح ویتامین D و کاهش مصرف ماهی در رژیم غذایی را نشان داده است.

بسیاری از افراد مکمل‌ها را به امید تأثیر روی کلیه و بیماری‌های قلبی عروقی مصرف می‌کنند. این مطالعه مشخص کرد که این مکمل‌ها هیچ تأثیر مثبتی روی کلیه‌ی افراد مبتلابه دیابت نوع 2 ندارد. گرچه این نتیجه‌ی مورد انتظار نبود، اما به یک اندازه برای بیماران، پزشکان و محققان مفید است.

این مطالعه روی عملکرد کلیه در 1312 بزرگ‌سال مبتلابه دیابت نوع 2 انجام شد و 5 سال به طول انجامید. بزرگ‌سالان (مردان 50 ساله و زنان 55 ساله) هیچ‌گونه بیماری قلبی عروقی یا سرطان نداشتند و در بیشتر آن‌ها علائم بیماری کلیه شروع نشده بود.

 شرکت‌کنندگان برای تعیین نرخ فیلتراسیون گلومرولی – eGFR، شاخصی که عملکرد کلیه‌ها را برای تصفیه مشخص می‌کند – و وجود پروتئین در ادرار، نمونه خون و ادرار خود را ارائه دادند. سپس به‌طور تصادفی در یکی از چهار گروه درمانی قرار گرفتند:

370 نفر مکمل‌های ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 دریافت کردند

333 نفر ویتامین D و دارونمای روغن ماهی دریافت کردند

289 نفر دارونمای ویتامین D و کپسول امگا 3 دریافت کردند

320 نفر دارونمای ویتامین D و روغن ماهی دریافت کردند

نمونه خون و ادرار این افراد در طی دو سال و سپس چهار یا پنج سال پس از گروه‌بندی تصادفی جمع‌آوری شد. به‌طور متوسط، عملکرد کلیه در طول مطالعه 15% کاهش یافت. میزان کاهش این عملکرد به‌طور قابل‌توجهی متفاوت نبود و تقریباً در بین افراد مصرف‌کننده مکمل واقعی و دارونما تقریباً مشابه بود. همچنین در دفع پروتئین ادراری نیز تفاوت قابل‌توجهی مشاهده نشد.

آزمایشی حیاتی در حال انجام است که به بررسی مزایای کلی و خطر مصرف این مکمل‌ها و همچنین اثر آن‌ها روی عملکرد کلیه می پردارید که خود بخش مهمی از حل معما است. مطالعه فعلی به یک سؤال مهم پاسخ می‌دهد که خود به پیشرفت سلامت عمومی کمک می‌کند.

منبع: دانشگاه واشنگتن

لینک آگهی های پین پست

اشتراک گذاری :