اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
دیابت / 19 آبان 1398

روشی جدید برای درمان دیابت نوع 2

روشی جدید برای درمان دیابت نوع 2

بر اساس مطالعه‌ای جدید محققان پزشکی ویل کرنل و نیویورک – پرسبیترینیسم دریافتند که پروتئین آدیپسین به حفاظت از سلول‌های ترشح‌کننده انسولین به نام سلول‌های بتا پانکراس کمک می‌کند. این پروتئین در چربی بدن تولید می‌شود. در میان افراد میان‌سال، سطح بالای این پروتئین در خون نیز با حفاظت در برابر دیابت نوع 2 مرتبط بود.

این مطالعه می‌تواند پیامدهایی برای پیشرفت روش‌های درمانی دیابت نوع 2 در آینده داشته باشد که سلول‌های بتا را هدف قرار داده و از آن‌ها محافظت کند.

دکتر جیمز سی لو می‌گوید: "یک مشکل بزرگ مرتبط با دیابت نوع 2 این است که سلول‌ها بتا به‌درستی کار نمی‌کنند و از بین می‌روند."

حدود 30 میلیون نفر در آمریکا به دیابت نوع 2 مبتلا هستند و نزدیک به 95% این افراد به شکل نوع 2 این بیماری مبتلا هستند. بدن این افراد به انسولین پاسخ نمی‌دهد و سلول‌های بتا پانکراس دیگر به‌اندازه کافی انسولین تولید نمی‌کنند.

برخی از داروهای موجود فعلی، که سلول‌های بتا را هدف قرار می‌دهند، عوارضی در پی‌دارند ازجمله کاهش شدید گلوکز خون. به‌علاوه، هیچ درمان اثبات‌شده‌ای برای از بین نرفتن سلول‌های بتا وجود ندارد. افراد مبتلابه دیابت نوع 2 که سلول‌های بیتا آن‌ها به‌درستی کار نمی‌کنند، باید انسولین تزریق کنند تا سطح گلوکز خون را ثابت نگه‌دارند.

محققان می‌دانستند که برای ترشح انسولین، آدیپسین نقش محرک را برای سلول‌های بتا ایفا می‌کند. همچنین این تئوری تائید شد که پروتئین آدیپسین می‌تواند درمان بالقوه برای دیابت نوع 2 باشد.

برای کشف این نظریه، ابتدا محققان مطالعه‌ای روی افزایش سطوح آدیپسین در موش‌های مبتلابه دیابت نوع 2 انجام دادند. آن‌ها دریافتند که آدیپسین در درازمدت اثر مثبتی روی دیابت دارد، قند خون را بهبود می‌بخشد و سطح انسولین را به افزایش می‌دهد و درعین‌حال از مرگ سلول‌های بتا جلوگیری می‌کند.

محققان همچنین سلول‌های بتا انسانی را مورد آزمایش قراردادند و تشخیص دادند که آدیپسین مولکولی بنام C3a را فعال می‌کند و این مولکول از عملکرد سلول‌های بتا محافظت و پشتیبانی می‌کند. همچنین دریافتند که C3a آنزیمی به نام Dusp26 را سرکوب می‌کند و این آنزیم می‌تواند به سلول‌های بتا آسیب بزند و موجب مرگ آن‌ها شود.

سپس محققان فعالیت DUSP26 را مستقیماً در سلول‌های بتا انسانی مسدود کردند و فهمیدند که این درمان از مرگ سلول‌ها بتا جلوگیری می‌کند. به‌طور مشابه، با سرکوب فعالیت DUSP26 در موش‌ها، سلول‌های بتا سالم‌تر شدند و این بدان معنی است که سلول‌ها انسولین را بهتر ترشح می‌کنند.

محققان امید دارند که روش‌های درمانی آدیپسین یا DUSP26 بتواند از ابتلا به دیابت نوع 2 به دلیل اختلال در عملکرد سلول‌ها بتا و همچنین نیاز به تزریق انسولین برای درمان جلوگیری کند.

در این مطالعه محققان دریافتند که افرادی که سطح بالایی از آدیپسین در خون خود دارند، در آینده نسبت به افرادی که سطح پایینی از آدیپسین دارند، در معرض خطر کمتر ابتلا به دیابت نوع 2 هستند.

علاوه بر این، سطح آدیپسین با مقدار چربی زیرپوستی، که فقط در زیرپوست ذخیره می‌شود، به‌جای چربی احشایی، که در درون شکم ذخیره می‌شود، ارتباط دارد.

دکتر لو می‌گوید: "بیشتر مردم فکر می‌کنند که این چربی چیز بدی است، اما قضیه پیچیده‌تر است. چربی زیرپوستی در مقایسه با چربی احشایی خوش‌خیم‌تر و حتی محافظ است."

مطالعات بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا سطح بالاتر آدیپسین در انسان‌ها از ابتلا به دیابت‌ها محافظت می‌کند یا خیر. همچنین باید به این سؤال پاسخ داد که آیا افزایش سطح آدیپسین خطر ابتلا به دیابت را در برخی جمعیت‌ها کاهش می‌دهد.

اکنون این گروه تحقیقاتی هدف قرار دادن و مسدود کردن تولید DUSP26 را در سلول‌های بتا بررسی می‌کنند که می‌تواند به راهی برای تولید دارو منجر شود.

منبع: پزشکی ویل کرنل

لینک آگهی های پین پست

اشتراک گذاری :