اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
ریه / 10 شهریور 1398

انتشار دستورالعمل جدید ESC برای تشخیص و مدیریت آمبولی ریوی

انتشار دستورالعمل جدید ESC برای تشخیص و مدیریت آمبولی ریوی

دستورالعمل‌های جمعیت کاردیولوژی اروپا برای آمبولی ریوی حاد دیروز در مجله‌ی اروپایی قلب و وب‌سایت ESC  منتشر شد. این دستورالعمل‌ها با همکاری جمعیت تنفسی اروپا (ERS) شکل‌گرفته‌اند.

آمبولی ریوی حاد بعد از حمله قلبی و سکته سومین دلیل شایع مرگ در اروپا است و هرساله جان بیش از 350000 نفر را می‌گیرد. لخته‌ای خون در رگی عمیق، معمولاً در پاها، از جای خود بیرون آمده و به سمت ریه‌های حرکت می‌کند و در آنجا یک یا دو رگ را مسدود می‌کند. این امر عموماً زمانی اتفاق می‌افتد که دیواره رگ آسیب ببیند، یا جریان خون بسیار آرام باشد و یا خون خیلی غلیظ باشد.

جراحی‌های بزرگ مثل تعویض مفصل زانو یا ران، آسیب جدی، استراحت طولانی‌مدت در رخت خواب و سرطان عوامل خطر شایع برای آمبولی ریوی حاد هستند. همچنین ممکن است بعد از مسافرتی طولانی‌مدت و یا در زنان باردار یا زنانی که داروی ضدبارداری مصرف می‌کنند اتفاق بیفتد.

علائمی مثل تنگی نفس و درد قفسه سینه شبیه به دیگر بیماری‌ها است، بنابراین تشخیص اغلب اشتباه می‌شود، یا شدت بیماری دست‌کم گرفته می‌شود و بسیاری از بیماران قبل از دریافت درمان مناسب می‌میرند.

دستورالعمل‌ها نحوه تشخیص آمبولی ریوی حاد را به‌صورت گام‌به‌گام مشخص می‌کند. این فرآیند با سوءظن بالینی بر اساس علائم همراه با آزمایش خون (D-دیمر) آغاز می‌شود. بر اساس شدت و فوریت بیماری، ممکن است از اسکن تومور گرافی کامپیوتری (CT) برای تجسم رگ‌های ریه یا سونوگرافی قلبی برای دیدن حفره‌های قلب استفاده شود.

جدول جدید نحوه مقایسه‌ی توانایی CT اسکن و اسکن ریه را برای تشخیص یا از بین بردن آمبولی ریوی و میزان دریافت تشعشات هر آزمایش را توسط بیمار نشان می‌دهد.

هدف این دستورالعمل‌ها این است که آمبولی ریوی سریع و مطمئن تشخیص داده شود تا درمان سریع‌تر آغاز و از رسیدن لخته‌های خون به ریه‌ها جلوگیری شود.

داروهای ضد انعقادی (رقیق‌کننده خون) به بدن در حل کردن لخته‌ها و باز کردن مجدد رگ‌های خونی کمک می‌کنند. اگر بیمار در شوک و در حال سقوط باشد، لخته تاوَن باید برداشته شود. این امر با استفاده از داروهای ترومبولیتیک (خردکننده لخته)، کاتتر یا جراحی امکان‌پذیر است.

این دستورالعمل‌ها نحوه تشخیص شدت آمبولی ریوی را بر اساس ترکیبی از نتایج بالینی، تصویربرداری و نتایج آزمایشگاهی معرفی می‌کنند. همچنین نشان می‌دهد که آیا رقیق خون به‌تنهایی کافی است یا باید از خورد کننده لخته، کاتتر یا جراحی استفاده کرد. در CT اسکن، توصیه جدیدی برای تشخیص ترومبولی تازه در ریه از انسداد مزمن به علت بیماری به نام فشارخون ریوی مزمن ترومبوآمبولیک (CTEPH) هست؛ مورد دوم به درمان متفاوتی نیاز دارد.

همچنین راهنمایی برای داروهای مورداستفاده برای بیماران مبتلابه آمبولی ریوی و سرطان وجود دارد. بیماران مبتلابه سرطان در معرض خطر بالای عود بیماری هستند و اغلب ضد انعقاد نامحدود لازم است.

آمبولی ریوی حاد دلیل اصلی مرگ مادران در کشورهای پردرآمد است، اما تشخیص می‌تواند چالش‌برانگیز باشد زیرا علائم اغلب موارد بارداری طبیعی همپوشانی دارند. توصیه‌های جدید چگونگی تشخیص و درمان آمبولی ریوی را در بیماران باردار تشریح می‌کنند.

دستورالعمل‌های به‌روز شده توضیح می‌دهند که چه زمانی مرخص کردن بیمار از بیمارستان ایمن است. برخی از بیماران تمام طول عمر در معرض خطر وقوع مجدد این شرایط هستند. ضد انعقادها برای درمان شرایط حاد و جلوگیری از وقوع مجدد استفاده می‌شوند اما خطر خونریزی را افزایش می‌دهند. دستورالعمل‌ها نحوه تصمیم‌گیری در مورد مدت‌زمان درمان را توضیح می‌دهند. همچنین زمان و چگونگی تحت نظر داشتن بیماران (با کدام ابزارها و آزمایش‌ها) را مشخص می‌کنند. همچنین مشخص می‌کنند که کدام یافته‌ها بیماری مزمن (CTEPH) را نشان می‌دهند که به تشخیص و درمان در مرکزی تخصصی نیاز دارد.

نکته آخر اینکه دستورالعمل‌های ESC  منتشرشده در سال 2019 یک رویکرد چند رشته‌ای را در مورد آمبولی ریوی پس از مرحله حاد و تخلیه بیمار را تائید می‌کنند. گروه‌ها باید از پزشکان، پرستاران باصلاحیت و دیگر متخصصین بهداشت تشکیل‌شده باشند؛ هدف از این امر اطمینان از انتقال هموار بین متخصصان بیمارستان و  پزشکان است تا بهینه‌سازی مراقبت طولانی‌مدت و جلوگیری از عود بیماری انجام شود.

منبع: جمعیت کاردیولوژی اروپا

لینک آگهی های پین پست :

https://pinpost.ir/adv

 

اشتراک گذاری :