اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
کلیه / 23 مرداد 1398

نمایش مدل آزمایشگاهی کلیه

نمایش مدل آزمایشگاهی کلیه

کار کلیه  تصفیه مداوم خون و خارج کردن مواد سمی از بدن است. شرایطی مثل بیماری مزمن کلیه  (CKD) باعث کاهش توانایی کلیه  در انجام این کار مهم می‌شود. شیوع CKD روبه افزایش است و بیش از 4/1 میلیون نفر به دیالیز یا پیوند کلیه  نیاز دارند. پیشرفت درمان‌های جدید به درک مکانیسم‌های پیشرفت بیماری بستگی دارد، اما دانشمندان تاکنون نتوانسته‌اند به‌طور دقیق تصفیه خون در کلیه  را مدل‌سازی کنند.

دانشمندان در بیمارستان کودکان لس‌آنجلس توانسته‌اند مدل آزمایشگاهی کلیه  را نشان دهند. این امر می‌تواند دوره تحقیقاتی برای بیماری‌هایی مثل CKD را تغییر دهد.

کلیه  ساختارهایی تخصصی به نام گلومرولی دارد. در داخل هر گلومرول یک حائل تصفیه است که از دو لایه‌ی نازک از سلول‌های بسیار خاص و غشایی تشکیل‌شده است که مانند یک فیلتر انتخابی عمل می‌کند. با عبور خون از هر گلومرول، سموم و مولکول‌های کوچک می‌توانند از آن عبور کنند اما پروتئین و دیگر ترکیبات مهم در جریان خون باقی می‌مانند.

در بیماران مبتلابه اختلالات کلیه ، روند تصفیه شکسته می‌شود. اما چون مدل آزمایشگاهی خوبی وجود نداشت، هنوز مکانیسم‌های آسیب به گلومرول‌ها در CKD شناسایی نشده است.

این مدل جدیداً ساخته‌شده تقریباً مشابه با کلیه ‌های واقعی عمل می‌کند. دانشمندان این مدل را گلومرول روی تراشه نامیده‌اند، زیرا کاملاً از بافت کلیه  انسانی و سالم گرفته‌شده است.

محققان روی یک‌طرف سلول‌ها مایع اضافه می‌کنند و از طرف دیگر ماده تصفیه‌شده را جمع می‌کنند. در این آزمایش، دانشمندان از سرم خونی افراد سالم استفاده کردند. بدون استفاده از تصفیه مصنوعی، گلومرولی آزمایشگاهی مانند کلیه  انسانی رفتار کرد؛ درست همان‌گونه که انتظار می‌رفت پروتئین‌ها در سرم باقی ماندند و مولکول‌های کوچک‌تر از فیلتر عبور کردند.

این مدل پیشرفت قابل‌توجهی را در تحقیقاتی آزمایشگاهی کلیه  نشان می‌دهد. با استفاده از این مدل می‌توان مکانیسم‌های آسیب در CKD و از همه مهم‌تر جلوگیری از آسیب را شناخت.

این پیشرفت کاربردهای بالینی بسیاری دارد. از آن می‌توان برای بررسی مکانیسم‌های مولکولی در بیماران استفاده کرد. با استفاده از آزمایش خون، پیشرفت بیماری می‌تواند بررسی شود. همچنین می‌توان برای غربالگری داروهای جدید قبل از آزمایش بالینی انسان از آن استفاده کرد.

منبع: بیمارستان لس‌آنجلس

اشتراک گذاری :