اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
سرطان / 09 مرداد 1398

شناسایی کلید برای کنترل رشد و پیشرفت سرطان پروستات

شناسایی کلید برای کنترل رشد و پیشرفت سرطان پروستات

محققان سرطان در دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا کلیدی برای کنترل رشد و پیشرفت سرطان پروستات، دومین سرطان شایع در مردان شناسایی کرده اند. محققان این کلید را "HULLK"  نامیده اند و معتقدند که می توانند از آن برای مقابله و متوقف کردن پیشرفت سرطان پروستات که سالانه بیش از 30000 مرد آمریکایی را می کشد، استفاده کنند.

HULLK و سرطان پروستات

HULLK نوعی RNA است که نقشه و یا کدی جهت تولید پروتئین را فرآهم می کند. اما HULLK یک RNA "غیرکدکننده" است، یعنی در کدگذاری پروتئین دخیل نیست. در عوض،RNA های غیرکدکننده در تنظیم فرآیندهای بیولوژیکی درون سلولها نقش مهمی دارند. در واقع به نظر می رسد که HULLK رشد سلولهای سرطانی پروستات را کنترل می کند.

محققان دریافتند که در نمونه های تومور بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته پروستات، HULLK بیشتری وجود دارد. همچنین دریافتند که کاهش سطح HULLK در سلولهای سرطانی پروستات رشد سلولهای تومور را کند می کند. گیولی می گوید: "این داده ها نشان میدهد که HULLK می تواند مثل یک نشانگرزیستی و یا یک هدف درمانی عمل کند."

تولید HULLK توسط هورمونهای جنسی مردانه معروف به آندروژن تنظیم می شود؛ این هورمون ها تولید آن را تحریک می کنند. محققان دریافتند سلول هایی که HULLK را بیش از حد تولید می کنند – در موارد سرطان پیشرفته پروستات - در برابر آندروژن بیش از حد حساسیت داشتند.

مراحل اولیه سرطان پروستات با روش فقدان آندروژن درمان شده است که در آن سطح آندروژن را با دارو کاهش می دهند. با این حال، این نوع درمان عوارض جانبی بسیاری دارد که برخی از مردان مایل به تجربه آن نیستند. کشف گیولی HULLK را به عنوان یک هدف بالقوه برای توسعه درمان های جدید و بهتر معرفی می کند که می تواند از این عوارض جانبی جلوگیری کند. علاوه بر این، این یافته ها می تواند به محققان اجازه دهد که قبل از درمان، با بررسی آزمایش خون یا ادرار، میزان پیشرفت سرطان پروستات را مشخص کنند. این می تواند برای کسانی که بدنبال سنجیدن جنبه های مثبت و منفی گزینه های درمانی خود هستند، بسیار مفید باشد.

گیولی می گوید: "برای تعیین میزان پتانسیل بالینی این کشف نیاز به تحقیقات بیشتری در مورد چگونگی عملکرد HULLK است. ما برای انجام این تحقیقات و وارد کردن این کشف خود از علوم پایه به محیط بالینی بسیار هیجان زده هستیم."

منبع: دانشگاه ویریجینا

اشتراک گذاری :