اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
چاقی / 08 مرداد 1398

ارتباط بین چاقی و سلامت دهان

ارتباط بین چاقی و سلامت دهان

در سرتاسر جهان، چاقی  موضوع بحث دولت است و در بسیاری از کشورها یک بیماری همه‌گیر محسوب می‌شود. بعلاوه، ارتباط نگران‌کننده‌ای بین چاقی  و سلامت دهان آشکارشده است، زیرا علائم واضحی از بیماری پیرادندان‌آماس در افراد با BMI بالای 30 مشاهده‌شده است. درحالی‌که برخی جنبه‌هایی مثل جنسیت، سن، سیگار کشیدن و ژنتیک تا حدودی بر یافته‌ها تأثیر می‌گذارد، اما باید تغییر سبک زندگی را در نظر گرفت.

پاسخ ممکن است در رژیم غذایی باشد

 شرکت‌کنندگان در این مطالعه که در گروه چاق قرار می‌گرفتند، قند خونشان بالا بود و قند و شکر نیز زیاد مصرف می‌کردند؛ هردوی این‌ها از عوامل ایجادکننده بیماری پیرادندان‌آماس هستند. وقتی رژیم غذایی با این مواد خالی از کالری پر شود، بعید به نظر می‌رسد که شرکت‌کننده مواد غذایی حاوی ریزخوراک‌های کافی که برای سلامت لثه مهم هستند بخورد تا از کرم‌خوردگی دندان جلوگیری شود. وجود بافت چربی اضافی می‌تواند نشانه این باشد که شرکت‌کننده مبتلابه بیماری پیرادندان‌آماس است و این بیماری در بین افراد چاق شایع است.

باکتری‌ها در قلب مطالعه

بزاق دهان گروهی از زنان با BMI بین 27 تا 32 برای آنالیز فرستاده‌شده و نتایج باکتری سلنوموناس نوکسیا را در 4/98% از نمونه‌ها نشان داد. رژیم غذایی با گلوکز بالا اصلی‌ترین دلیل تشکیل این باکتری است و همچنین بیشتر در افراد چاق یا دارای اضافه‌وزن دیده می‌شود. به گفته‌ی متخصصان این رشته، یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای مقابله با شیوع باکتری دهان و چاقی ، تغییر در سبک زندگی است، ازجمله تغییر غذاهایی که به‌آسانی تخمیر شده و در دهان به قند تبدیل می‌شوند. در بین غذاهای قندی، کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده در بالای این لیست هستند.

این امر از جوانی آغاز می‌شود

احتمالاً یکی از نگران‌کننده‌ترین جنبه‌های این مطالعه این است که ارتباط بین چاقی  و بهداشت دندان از سنین پایین آغاز می‌شود. یک مطالعه نشان داد که شیوع کرم‌خوردگی دندان بین نوجوانان چاق بیشتر از نوجوانان با BMI نرمال است. بااین‌حال، مطالعات دیگر ارتباطی بین چاقی  و کرم‌خوردگی دندان در کودکان پیدا نکردند، که باعث ایجاد تردید در پیوند بین سلامت دندان و چاقی  در کودکان می‌شود. بااین‌وجود، مطالعاتی هست که نشان می‌دهد رژیم غذایی سرشار از قند و کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده بر بهداشت دندان‌ها و سطح چاقی  در کودکان تأثیر می‌گذارد. بنابراین، آموزش جزء مهمی در نگهداری کلی بهداشت دهان و داشتن وزن نرمال است.

برای کسانی که با وزن و بهداشت دندان‌ها درگیر هستند، ممکن است ارتباطی بین غذاهای مصرفی‌شان باشد. درحالی‌که هنوز نتایج مطالعات قطعی نیست، اما برای پایین آوردن وزن و کاهش باکتری در بزاق باید به میزان مصرف قند و کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده توجه کرد.

اشتراک گذاری :