اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
آنفلوانزا / 18 اسفند 1397

هرآن چیز که لازم است درمورد آنفلوانزای خوکی بدانید (بخش اول)

هرآن چیز که لازم است درمورد آنفلوانزای خوکی بدانید (بخش اول)

آنفلوانزای خوکی بیماری مربوط به خوک هاست که می تواند در برخی موارد نادر به انسان سرایت کند. این بیماری یک بیماری تنفسی بسیار مسری است که به واسطه ی یکی از تعداد زیاد ویروس آنفلوانزای A ایجاد می شود.

این بیماری در بین خوک ها با تماس مستقیم و غیر مستقیم،آیروسول ها و از طریق خوک هایی که بیمار هستند ولی علامتی ندارند، گسترش میابد. در بیشتر مناطق جهان، خوک ها بر علیه آنفلوانزای خوکی، واکسینه می شوند.

آنفلوانزای خوکی از زیرنوع های آنفلوآنزای H1N1 می باشد. اما این ویروس می تواند از دیگر زیر مجموعه ها نیز نشات گرفته باشد مانند H1N2، H3N1، و H3N2.

در سال 2009 مشخص شد که انسان ها به آنفلوانزای خوکی از زیر نوع H1N1 مبتلا می شوند. با این نکته توجه داشت که اگرچه در واقع این بیماری از خوک ها آغاز شد، اما در ویروس سراسری سالا 2009، تنها خوک ها دخیل نبودند. این ویروس ترکیبی از ژن پرنده، خوک و انسان بود.

نکات کلی در مورد آنفلوانزای خوکی:

در ادامه برخی نکات کلیدی درمورد آنفلوانزای خوکی را بیان خواهیم کرد.

آنفلوانزای خوکی به طور معمول از زیر نوع آنفلوانزای H1N1 می باشد. اما از سال 2017، زیر نوع H3N2 سویه ی غالب شد.

شایع ترین راه انتقال آنفلوانزای خوکی به انسان، برخورد با خوک است.

در حال حاضر برای آنفلوانزای خوکی، واکسن هایی وجود داشته که تحت استانداردهای آنفلوانزاهای فصلی قرار دارند.

نشانه های آنفلوانزای خوکی شبیه به آنفلوانزای فصلی، شامل سرفه، سرما و جوش می باشد.

علائم

علائم آنفلوانزای خوکی در انسان بسیار شبیه به آنفلوانزاهای دیگر می باشد، شامل:

جوش بدن

سرما

سرفه

سردرد

چرک گلو

تب

خستگی

در موارد نادری، فرد مبتلا به آنفلوانزای خوکی ممکن است حالت تهوع و اسهال نیز داشته باشد.

این علائم می تواند با درمان های مشترک با سایر آنفلوانزا ها قابل کنترل باشند. اما لازم است پزشک برای اطمینان از وجود آنفلوانزای خوکی در فرد، او را مورد آزمایش قرار داده و تجویزها ی لازم برای بهبود علائم را برای او انجام دهد.

واکسن

واکسن، برای محافظت از انسان علیه سویه ی H1N1 آنفلوانزای خوکی ساخته می شود. این واکسن ها بعد از شیوع آنفلوانزای خوکی  در سال های 2009 تا 2010، تهیه شد.

ماهیت آنفلوانزای خوکی، از یک بیماری سراسری، به یک نوع آنفلوانزای انسانی فصلی تبدیل شد. هم اکنون واکسن های فصلی آنفلوانزا جای خود را به واکسن های مخصوص برای درمان آنفلوانزای خوکی داده اند.

افراد بالای 10 سال تنها به یک بار تزریق واکسن نیاز دارند. سازمان غذا و دارو ایالات متحده، برای افراد زیر این سن، دو بار تزریق را پیشنهاد می کند، که در فاصله ی زمانی چهار هفته تعیین شده است.

افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند و کودکان مبتلا به آسم، به احتمال زیاد به این واکسن عکس العمل شدید نشان دهند، پس لازم است پیش از تزریق این واکسن با یک متخصص مشورت نمایند. برای این افراد راه های خاصی وجود دارد که به بدن آن ها کمک می کند تا بتوان برای آن ها واکسن را تزریق کرد.

درمان

برخی داروها در دسترس هستند که به طور موثر می توان برای درمان آنفلوانزای خوکی از آنها استفاده کرد.

دو درمان کلی، آدمانتانس (شامل آمانتادین و ریمانتادین)، و داروهایی می باشند که پروتئین نورامینیداز آنفلوانزا را مهار می کنند مانند اوسلتامیویر و زانامیویر.

اما بیشتر افراد مبتلا به آنفلوانزای خوکی، بدون نیاز به درمان ها بالینی، بعد ازمدتی به طور کامل بهبود میابند.

دلایل

دلایل محدودی برای بروز آنفلوانزای خوکی وجود دارد:

برخورد با خوک عفونی: این مورد شایع ترین دلیل ابتلا به آنفلوانزای خوکی می باشد. هرگونه برخورد با خوک عفونی، می تواند این آنفلوانزا را انتقال دهد.

برخورد با انسان مبتلا به این بیماری: این مورد برای ابتلا به این آنفلوانزا، احتمال کمتری دارد. اما این موضوع برای کسانی که با افراد مبتلا، در ارتباط مداوم هستند، می تواند یک فاکتور محتمل باشد.

در مواردی که شخص مبتلا ممکن است بیماری را به افراد دیگر منتقل کند، ارتباط بسیار نزدیک، یک فاکتور نزدیک است که در اجتماعات و گروه ها، چنین شرایطی وجود خواهد داشت.

فاکتورهای خطر

برخی افراد احتمال بیشتری دارد که به آنفلوانزای خوکی مبتلا شوند، شامل:

افراد بالای 65 سال

کودکان زیر 5 سال

افراد مبتلا به بیماری های مزمن

خانم های باردار

نوجوانانی که به مدت طولانی تحت درمان با آسپرین بوده اند

هرکس که به هردلیل سیستم ایمنی ضعیف دارد

اشتراک گذاری :