اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
تصویربرداری پزشکی / 09 اسفند 1397

درمورد اسکن MRI چه می دانید؟ (بخش دوم)

درمورد اسکن MRI چه می دانید؟ (بخش دوم)

بعد از اسکن MRI

پس از اسکن، رادیولوژیست تصویر را مورد بررسی قرار می دهد، و در صورت لزوم مجددا فرایند را تکرار می کند. و اگر از تصویر راضی بود، بیمار می تواند به خانه برود.

رادیولوژِیست گزارشی برای پزشک متخصص تهیه می کند. بیماران برای دریافت نتیجه ی آزمایش، می توانند با پزشک خود وقت ملاقات تنظیم نمایند.

عوارض جانبی

به ندرت پیش می آید که بیماران بعد از انجام اسکن MRI، عارضه ی جانبی ای تجربه کرده باشند.

اما، رنگ استفاده شده ممکن است در برخی افراد باعث حالت تهوع، سردرد و درد یا سوزش در نقطه ی تزریق شده شود. حساسیت به مواد رنگی نادر اما ممکن است، و می تواند سبب خارش و سوزش چشم ها شود. در صورت مشاهده و احساس هرگونه عکس العمل، آن را به تکنسین اطلاع دهید.

افرادی که به کلاستروفوبیا یا ترس از فضای بسته مبتلا هستند، ممکن است با ورود به دستگاه اسکن، احساس ناراحتی کنند.

عملکرد

دستگاه اسکن MRI دارای دو آهنربای قدرتمند است. که مهم ترین بخش این دستگاه هستند.

بدن انسان به طور عمده از آب تشکیل شده است، که متشکل از اتم های هیدروژن و اکسیژن است. در مرکز هر اتم ذره ی کوچکتری به نام پروتون وجود دارد که شبیه به یک آهنربا عمل کرده و نسبت به هرگونه قطعه ی مغناطیسی حساسیت نشان می دهد.

به طور طبیعی، ملکول های آب درون بدن به شکل تصادفی پراکنده شده اند، اما در دستگاه اسکن MRI اولین آهنربا باعث می شود که ملکلول های آب در یک سمت قرار بگیرند، شمال یا جنوب.

آهنربای دوم در پالس های سریع، خاموش و روشن می شود، در نتیجه باعث می شود که هر اتم هیدروژن با روشن شدن، تغییر مسیر داده و با خاموش شدن آن، به حالت آرامش طبیعی خود بازگردند.

عبور جریان الکتریسیته در طول این حلقه ی باردار، حلقه را به ارتعاش دراورده و سبب می شود که قطعه ی مغناطیسی درون اسکنر، صدایی شبیه به در زدن و تق تق ایجاد کند.

اگرچه بیمار متوجه این تغییرات نمی شود، اسکنر درحال ارزیابی آن هاست و نتیجه را به شکل تصویری با جزئیات و بخش بخش به کامپیوتر منتقل کرده و در اختیار رادیولوژِیست قرار می دهد.

تصویر رزونانس مغناطیسی اساسی ( functional)

تصویر رزونانس مغناطیسی اساسی یا MRI اساسی، از تکنولوژی MRI برای بررسی فعالیت های شناختی استفاده می کند و برای این کار جریان خون در بخش های خاصی از مغز را مورد ارزیابی قرار می دهد.

در بخش هایی که فعالیت اعصاب بیشتر است، جریان خون نیز افزایش پیدا می کند. این فرایند، تصویری از فعالیت عصب ها درون مغز را نشان می دهد.

این تکنیک تحولی بزرگ در نقشه برداری از مغز است، که به محققان این امکان را می دهد که مغز و طناب عصبی را بدون استفاده از فرایندهای تهاجمی یا داروهای تزریقی، مورد ارزیابی قرار دهند.

fMRI به محققان کمک می کند تا درمورد مغز سالم، بیمار و یا آسیب دیده اطلاعات کافی به دست آورند.

fMRI همچنین در آزمایشات بالینی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اسکن MRI استاندارد برای شناسایی ناهنجاری های ساختار بافت ها قابل استفاده است. اما fMRI می تواند ناهنجاری های فعالیتی را نیز تشخیص دهد.

به طور خلاصه، fMRI عملکرد بافت ها در مقایسه با کاری که در واقع باید انجام دهند مورد آزمایش قرار می دهد.

برای مثال، پزشکان از fMRI برای ارزیابی خطر جراحی مغز استفاده می کنند، بوسیله ی زیر نظر داشتن نواحی ای از مغز که عملکرد حیاتی دارند. مانند گفتار، حرکت، احساس یا برنامه ریزی.

fMRI می تواند همچنین برای مشاهده ی تاثیر تومور ها، سکته، آسیب های سر و مغز یا بیماری های تغییر دهنده ی عملکرد اعصاب مانند آلزایمر،مورد استفاده قرار گیرد.

سوالات متداول

فرایند اسکن MRI چقدر طول می کشد؟

فرایند اسکن MRI بین 20 تا 60 دقیقه متغیر است، که به قسمتی از بدن که در حال ارزیابی است و تعداد عکس های مورد نیاز، بستگی دارد.

اگر بعد از اولین تصویربرداری، تصاویر به اندازه ی کافی برای رادیولوژیست واضح نباشند، ممکن است مجددا از بیمار بخواهند که برای بار دوم عملیات راتکرار کنند.

من ارتودنسی دارم، آیا می توانم از اسکن MRI استفاده کنم؟

اگرچه بست ها، تاثیر خیلی زیادی بر تصویر برداری ندارند، اما ممکن است برخی تغییر شکل ها در تصویر ایجاد کنند. پزشک و تکنسین با شما در این باره صحبت خواهد کرد. اسکن MRI ممکن است برای گرفتن چند تصویر، بیشتر به طول بیانجامند.

آیا می توانم در حالیکه در دستگاه اسکن هستم حرکت کنم؟

بسیار مهم است که درون دستگاه تا جایی که می توانید بی حرکت بمانید. هرگونه حرکت، تصویر برداری را مختل می کند و در نتیجه منجر به تار شدن تصویر می شود. در برخی اسکن MRI های خاص طولانی، تکنسین استراحت های کوتاهی در بین فرایند به بیمار خواهند داد.

من ترس از فضای بسته دارم، چه کار می توانم بکنم؟

پزشک و رادیولوژیست می توانند در طول فرایند با بیمار صحبت کنند و از هرگونه ناراحتی مطلع شوند. اسکنرهای MRI باز، در برخی قسمت ها قابلیت باز شدن دارند تا برای بیماران دارای کلاستروفوبیا قابل استفاده باشد.

فرد می تواند از برخی داروها برای از بین رفتن اضطرابش استفاده نماید.

آیا من پیش از انجام اسکن MRI به تزریق رنگ نیاز دارم؟

رنگ های خاص، با رنگی کردن برخی بافت ها، قدرت تشخیص را ارتقاء می دهند.

برخی بیماران لازم است پیش از انجام اسکن MRI، تزریق رنگ را انجام دهند.

من باردارم، آیا می توانم اسکن MRI انجام دهم؟

متاسفانه، جواب به این سوال ساده نیست. اجازه دهید پزشک پیش از انجام تصویر برداری از بارداری شما مطلع شود. مطالعات کمی در مورد تاثیر اسکن MRI بر بارداری انجام شده است.

به طور مشخص، پزشکان استفاده از مواد رنگی را برای خانم های باردار تجویز نمی کنند.

اسکن MRI نباید در سه ماهه ی اول بارداری انجام شود مگراینکه اطلاعات حاصل از آن بسیار زیاد مورد نیاز باشد. اسکن MRI در سه ماهه ی دوم و سوم در 3 تسلا یا کمتر، امن است. تسلا واحد اندازه گیری قدرت مغناطیسی است.

برخورد با MRI در طول سه ماهه ی اول، نتایج طولانی مدت خاصی ندارد و نباید از نظر بالینی در این باره خیلی نگران بود.

اشتراک گذاری :