اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
استرس / 07 اسفند 1397

چرا استرس اتفاق می افتد و چگونه می توان آن را مدیریت کرد؟ (بخش دوم)

چرا استرس اتفاق می افتد و چگونه می توان آن را مدیریت کرد؟ (بخش دوم)

یک مطالعه در سال 2012 پیشنهاد کرد که تجربیات اضطراب آور در والدین مانند مشکلات مالی یا مدیریت تک والدی، می تواند سبب بروز چاقی در فرزندان شود.

عکس العمل های روحی شامل:

عصبانی

اشتیاق

سوختن

مشکلات تمرکزی

افسردگی

خستگی مفرط

احساس ناامنی

فراموشی

ناتوانی

خوردن ناخن

بی قراری

ناراحتی

رفتارهای مربوط به استرس شامل:

پرخوری و یا کم خوری

به سرعت از کوره در رفتن و عصبانی شدن

سوء مصرف دارو و الکل

مصرف زیاد مواد مخدر

گوشه گیری اجتماعی

گریه کردن زیاد

مشکلات ارتباطی

تشخیص

یک پزشک به طور معمول با پرسیدن سوالاتی از بیمار در مورد علائم و رخداد های زندگی، می تواند به وجود اضطراب پی ببرد.

تشخیص پیچیده است. و به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. پرسش گری، اندازه گیری های بیوشیمیایی،و تکنیک های فیزیولوژیکی قابل استفاده هستند اما ممکن است موضوعیت نداشته و یا موثر نباشند.

مستقیم ترین راه برای تشخیص اضطراب  و تاثیرات آن بر یک فرد، یک گفتگوی کامل، اضطراب محور و رودررو است.

درمان

اضطراب می تواند در نتیجه ی یک شرایط تنش زا و یا برخی داروهای خاص باشد، اما مهم ترین شرط درمان این است که فرد بخواهد به خود کمک کند.

درمان هایی که می تواند به افزایش آرامش کمک کند شامل عطردرمانی یا بازتاب شناسی.

برخی بیمه ها از روش های درمانی حمایت می کنند اما لازم است قبل از شروع درمان آن را بررسی کرد.

دارودرمانی

پزشکان معمولا برای غلبه بر استرس دارو تجویز نمی کنند، مگرانیکه بیمار به مشکلاتی از قبیل افسردگی و یا برخی از انواع نگرانی ها مبتلا باشد.

در این موارد، پزشکان در حال درمان یک بیماری روحی هستند، نه اضطراب.

در برخی موارد، داروهای ضدافسردگی تجویز می شود. اما خطر این موضوع وجود دارد که به جای اینکه به بیمار کمک کنند به اضطراب غلبه کند، تنها آن را مخفی کنند. ضدافسردگی علاوه بر این ممکن است عوارض جانبی نیز داشته باشند.

استفاده از برخی روش های مقابله با استرس پیش از وقوع آن، به افراد کمک می کند که بتوانند شرایط جدید را مدیریت کنند و سلامت جسمی و روحی خود را حفظ نمایند. اگر شما شخصی هستید که یک اضطراب طاقت فرسا را تجربه کرده است، می توانید به پزشک مراجعه کنید.

مدیریت

در اینجا برخی راهکارها برای مدیریت و پیش گیری از بروز استرس شدید در شرایط طاقت فرسا در اختیار شما قرار می گیرد.

تمرین: مطالعات نشان داده است که تمرین می تواند برای سلامت روح و جسم یک فرد مفید باشد.

کاهش مصرف الکل، دارو و کافئین: این مواد از بروز استرس پیشگیری نمی کند اما آن را بدتر می کنند. آن هارا باید ترک کرد و یا کاهش داد.

مواد مغذی: یک رژیم غذایی سالم و متعادل با مقدار زیاد میوه و سبزیجات به حفظ سلامت سیستم ایمنی در زمان اضطراب کمک می کند. یک رژیم غذایی ضعیف، سلامت را به خطر انداخته و اضطراب را می افزاید.

اولویت بندی کردن: زمان کوتاهی را برای فهرست بندی کارهایی که باید انجام دهید، صرف کنید تا بدانید کدام یک مهم تر هستند. سپس بر کارهایی که باید در همان روز تمام کنید، تمرکز نمایید تا وقتتان را برای کارهایی که هنوز برایشان فرصت دارید هدر ندهید.

زمان: در طول روز زمانی را برای خودتان اختصاص دهید. و از این زمان برای نظم دادن به زندگیتان، آرام کردن خود و رسیدن به خواسته های خودتان استفاده کنید.

تنفس و آرامش: مدیتیشن، ماساژ و یوگا می تواند کمک کننده باشد. تکنیک های تنفسی و آرام کردن می تواند سیستم های بدن را کند کرده و به شما آرامش دهد. تنفس هسته ی مرکزی آرام سازی ذهن است.

صحبت کردن: صحبت با خانواده، دوستان، همکارها و رییس خود درمورد افکار و نگرانی هایتان می تواند به آرام کردن شما کمک کند. این موضوع به شما کمک می کند که بدانید شما تنها نیستید. به این وسیله شما می توانید راه حلی پیدا کنید که شاید به تنهایی به آن فکر نکرده بودید.

شناخت نشانه ها: یک فرد ممکن است نداند مشکلی که از آن ناراحت است و درمورد آن اضطراب دارد، چه تاثیری روی بدن او دارد.

شناسایی علائم اولین مرحله ی درمان است. کسانی که اضطراب های کاری زیادی را تجربه می کنند، لازم است یک قدم به عقب برگردند. زمان آن است که به کار و مشکل خود فکر کنند و درمورد آن با مسئولشان صحبت کنند، تا کمی از نگرانی آن بکاهند.

عامل های کاهنده ی استرس خود را بشناسید: بیشتر افراد چیزهایی دارند که به آرام کردن آن ها کمک میکند، مانند مطالعه ی کتاب، پیاده روی، گوش کردن به موسیقی یا گذراندن زمان با یک دوست، سرود خواندن یا ورزش کردن.

حفظ روابط: لازم است که افراد مراقب روابط اجتماعی خود باشند برای مثال، صحبت کردن با همسایگان و دیگر افراد در جامعه، یا پیوستن یه گروه ها، موسسات خیریه یا موسسه های مذهبی.

درصورتیکه شما هم اکنون احساس اضطراب نمی کنید، عضو گروهی شوید که از ابتلا به اضطراب در زمان های حیاتی و زمان های سخت زندگی، پیشگیری کرده و آموزش های لازم را می دهد.

شبکه های اجتماعی آنلاین می تواند کمک کننده باشد، اگرچه اینها نمی توانند جایگزین روابط رودررو باشند. اما به شما اجازه می دهد که همواره با دوستان، خانواده و کسانی که ازشان دور هستنید در ارتباط بمانید و همین موضوع تا حد زیادی از نگرانی شما می کاهد.

اگر اضطراب زندگی روزمره ی شما را تحت تاثیر قرار می دهد، لازم است به یک متخصص مراجعه نمایید. یک پزشک و یا متخصص می تواند در اغلب موارد به شما کمک نماید، برای مثال برای تمرین مدیریت اضطراب.

تکنیک های مدیریت اضطراب

مدیریت اضطراب می تواند به موارد زیر کمک کند:

حذف و یا تغییر منابع اضطراب

تغییر نگاه به رخدادهای استرس زا

کاهش تاثیر اضطراب بر روی بدن شما

آموزش راه های مختلف برای مقابله با استرس

درمان مدیریت استرس می تواند بر یک و یا بیشتر از موارد بالا تمرکز داشته باشد.

تکنیک های مدیریت استرس را می توان به کمک کتاب ها، منابع آنلاین یا و گذراندن دوره های مدیریت استرس یاد گرفت. یک متخصص یا روانشناس می تواند شخص را به افراد و یا گروه هایی که در این زمینه فعالیت دارند، مرتبط کند.

اشتراک گذاری :