اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
استرس / 07 اسفند 1397

چرا استرس اتفاق می افتد و چگونه می توان آن را مدیریت کرد؟ (بخش اول)

چرا استرس اتفاق می افتد و چگونه می توان آن را مدیریت کرد؟ (بخش اول)

استرس، در زندگی روزمره، احساسی است که مردم هنگام سنگینی کارها و کشمکش با مشکلات، با آن روبرو می شوند.

این می تواند در پاسخ به مشکلات مالی، کاری، ارتباطی و دیگر شرایط باشد اما هرچیزی که فرد را در یک چالش واقعی یا ساختگی قرار دهد و یا سلامت روح او را تهدید کند، می تواند سبب بروز اضطراب شود.

اضطراب می تواند یک عامل برانگیزاننده باشد که برای زنده ماندن ضروری است. مکانیسم ستیز وگریز می تواند به ما بگوید که چه زمان و چگونه به خطر واکنش نشان دهیم. اما، اگر این مکانیسم به آسانی تحریک شود و یا زمانی که چندین عامل استرس زا در یک زمان وجود دارد، این حالت می تواند سلامت فرد را از لحاظ روانی و فیزیکی تهدید کرده و آسیب زا باشد.

به استناد موسسه ی فیزولوژی آمریکا، میانگین استرس در ایالات متحده 9/4 تا 1/5 در مقیاس 1 تا 10 در سال 2015 می باشد. بیشترین دلیل آن هم شغل و پول بود.

نکات کلی در مورد اضطراب:

در ادامه به نکات کلیدی درمورد اضطراب می پردازیم و جزئیات بیشتر را در بقیه ی مقاله خواهیم گفت.

استرس به بدن کمک می کند تا به درستی با خطر روبرو شود.

علائم می توانند فیزیکی و روانی باشند.

استرس کوتاه مدت می تواند کمک کننده باشد. اما استرس طولانی مدت با مشکلات متعددی در ارتباط است.

ما می توانیم با یاد گیری کنترل بر خود، با استرس نابجا مقابله کنیم.

اضطراب چیست؟

اضطراب راه دفاعی طبیعی بدن دربرابر مهاجم ها و خطر است. این حالت ، بدن را به هورمون هایی مجهز می کند که در آنِ واحد تصمیم می گیرد، بماند و با عامل تهدید زا مبارزه کند، و یا تا حد ممکن از آن فرار کند.

بدن میزان زیادی از مواد شیمیایی کورتیزول، آدرنالین و نورآدرنالین را می سازد. این هورمون ها محرک هایی هستند که ضربان قلب را بالا برده، سبب انقباظ ماهیچه ها، تعریق و حالت آماده باش بدن می شوند. تمام این فاکتورها توانایی بدن را موقعیت های چالش برانگیز و خطرناک افزایش می دهد.

فاکتورهای محیطی که این عکس العمل را تحریک می کند، اضطراب آور( استرسور) نام دارد. مثال ها شامل صداها، رفتارهای خشونت بار، سرعت زیاد ماشین، لحظه های ترسناک فیلم یا اولین ملاقات ها. هرچه این عوامل اضطراب آور بیشتر باشد، ما استرس بیشتری را تجربه خواهیم کرد.

تغییرات بدن

اضطراب عملکرد بدن را به طور طبیعی کاهش می دهد مانند گوارش و سیستم ایمنی. تمام منابع می توانند از طرف دیگر بر تنفس سریع، جریان خون، حالت آماده باش و انقباض ماهیچه ها تمرکز کنند.

تغییرات بدن در طول استرس:

افزایش فشارخون و ضربان قلب

افزایش تنفس

کاهش فعالیت سیستم گوارشی

کاهش فعالیت سیستم ایمنی

انقباض عضلات

حالت آماده باش که از به خواب رفتن جلوگیری می کند.

چگونگی عکس العمل ما به موقعیت های مختلف، تاثیر اضطراب بر سلامت ما را تعیین می نماید. شخصی که احساس می کند نمی تواند به اندازه ی کافی از عهده ی شرایط براید، عکس العمل سخت تری خواهد داشت و در نتیجه مشکلات سلامتی را تحریک می کند. اضطراب آور ها افراد را به روش های متفاوتی تحت تاثیر قرار می دهد.

برخی تجربیات که به طور طبیعی مثبت هستند اما می توانند منجر به استرس شوند، مانند داشتن نوزاد، رفتن به سفر، جابه جا شدن به یک خانه ی زیباتر و ترفیع رتبه گرفتن.

این به آن دلیل است که اغلبشان تغییرات زیاد، تلاش بیشتر، مسئولیت های تازه و نیاز به سازگاری را می طلبند. آن ها همچنین پله هایی به سمت یک مسیر ناشناخته هستند. و فرد برای برآمدن از عهده ی آنها، احساس هیجان می کند.

یک پاسخ مصرانه ی منفی به چالش ها می تواند تاثیر زیان باری بر سلامتی و شادمانی داشته باشد. اما، اینکه از عکس العمل خود به اضطراب آور ها آگاه باشید می تواند به شما کمک کند تا احساس منفی و اثر استرس را کاهش داده و به طور موثرتری آن را مدیریت کنید.

انواع

سه نوع مختلف از استرس وجود دارد که نیازمند سطوح مختلفی از مدیریت است.

استرس حاد

این نوع از استرس کوتاه مدت است و شایع ترین نوع بروز اضطراب است. استرس حاد اغلب به علت فکر به مشکلی است که اخیرا رخ داده است یا در آینده ای نزدیک به وقوع می پیوندد.

برای مثال، اگر شما اخیرا مشاجره ای داشته اید که به دلیل آشفتگی و یا رسیدن آخرین مهلت بوده است، ممکن است شما به این محرک احساس اضطراب پیدا کنید. اما این اضطراب زمانی که مشکل حل می شود، از بین می رود.

این حالت دلایل و خطر مشترکی با استرس بلند مدت، یا مزمن ندارد. تاثیرات کوتاه مدت شامل احساس سردرد و سوزش معده است که مانند یک ناراحتی معمولی است.

اما، تکرار استرس حاد در زمان های طولانی تر می تواند به استرس مزمن تبدیل شده و خطرناک باشد.

استرس مزمن مقطعی

افرادی که به طور مکرر اضطراب حاد را تجربه می کنند، یا کسانی که به طور مکرر با محرک ها در تماس هستند، به استرس مزمن مقطعی مبتلا هستند.

شخصی که بسیار درگیر است و نمی تواند در کارهایش نظم داشته باشد، میتوان در آن ها علائم اضطراب مقطعی را مشاهده کرد، این افراد زودرنج و عصبی هستند و این زودرنجی بر روابط آن ها اثر می گذارد. افرادی که درمورد یک موضوع خاص بسیار نگران اند نیز این نوع از اضطراب را تجربه خواهند کرد.

این نوع از استرس می تواند منجر به افزایش فشارخون و بیماری های قلبی شود.

اضطراب مزمن

آسیب زا ترین نوع اضطراب، اضطراب مزمن است که در مدت طولانی فرد را دچار مشکل می کند.

فقر مداوم، مشکل خانوادگی یا ازدواج ناموفق می تواند دلایل این نوع اضطراب باشد. این استرس زمانی اتفاق می افتد که فرد هیچ راه فراری از عامل استرس زا نمیابد و نمی تواند راه حالی برای متوقف کردن آن پیدا کند. برخی مواقع، این اضطراب می تواند به دلیل یک تجربه ی آسیب زایی باشد که به تازگی در زندگی فرد اتفاق افتاده است.

اضطراب مزمن می تواند بدون توجه ادامه پیدا کند، به طوری که فرد به آن عادت کند، بر خلاف استرس حاد که به تازگی رخ می دهد و می توان برای آن راه حلی پیدا کرد. اضطراب مزمن می تواند به بخشی از شخصیت فرد تبدیل شود، و او را در برابر تاثیرات یک واقعه ی اضطراب آور مستعد نماید.

افرادی که درگیر استرس مزمن هستند ممکن از تا جایی پیش بروند که دست به خود کشی و رفتارهای خشونت بار زده و یا به حمله قلبی و سکته دچار شوند.

دلایل

هرکدام از ما به شرایط اضطراب آور واکنش های متفاوتی نشان می دهیم. چیزی که برای کسی اضطراب آور است ممکن است برای فرد دیگر چنین نباشد. پس هرچیزی می تواند اضطراب آور باشد. برای برخی افراد، تنها فکر به چیزی و یا برخی موارد خیلی کوچک هم می تواند منجر به استرس شود.

اتفاقات شایع در زندگی که محرک استرس هستند شامل:

مشکلات شغلی یا بازنشستگی

کمبود زمان یا پول

داغدیدگی یا عزاداری

مشکلات خانوادگی

بیماری

تغییر خانه

ارتباطات، ازدواج و طلاق

دیگر دلایل گزارش شده ی استرس شامل:

سقط جنین

رانندگی در ترافیک سنگین یا ترس از تصادف

ترس از جنایت یا مشکل با همسایه ها

بارداری و پدر و مادر شدن

صدای زیاد، شلوغی و آلودگی

شک یا نگرانی برای یک اتفاق مهم در بیرون

برخی موقعیت ها می تواند بعضی افراد را دچار نگرانی کرده و برخی دیگر را خیر. تجربیات گذشته می تواند در عکس العمل فرد تاثیر داشته باشد.

برخی مواقع، دلیل قابل توضیحی وجود ندارد. مشکلاتی که سلامت روان را تهدید می کند مانند افسردگی یا یک احساس انباشته شده از ناکامی و اشتیاق، می تواند باعث شود برخی افراد، ساده تر از دیگران احساس اضطراب داشته باشند.

بعضی افراد بعد از یک حادثه، شرایط اضطراب آور را تجربه می کنند. مثلا تصادف یا برخی سوء استفاده ها این ها با عنوان اختلال اضطرابی پس از تروما (PTSD) شناخته می شوند. افرادی که شغل پرتنشی دارند مانند افراد نظامی یا خدمات اضطراری، با شرایطی روبرو هستند که رویدادهای متعددی را مشاهده می کنند که در نتیجه می تواند سبب بروز این اختلال در آنان شود.

علائم

تاثیرات فیزیکی استرس شامل:

تعریق

درد کمر یا گردن

گرفتگی عضلات

کاهش قوای جنسی

غش و ضعف

سردرد

بیماری های قلبی

فشارخون بالا

کاهش ایمنی دربرابر بیماری ها

درد عضلات

تکانه های عصبی

درد و سوزن سوزن شدن

اختلال خواب

سوزش معده

اشتراک گذاری :