اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
عفونت / 14 بهمن 1397

تکرر ادرار (دلایل، علائم و درمان) (بخش اول)

تکرر ادرار (دلایل، علائم و درمان) (بخش اول)

تکرر ادرار به این معناست که نسبت به حالت طبیعی دفعات بیشتری نیاز به دفع ادرار داشته باشید. این موضوع می تواند زندگی روزمره و چرخه ی خواب فرد را مختل کند، این اختلال نشانه ای از یک مشکل بالینی است.

افراد زیادی دارای تکرر ادرار هستند، که از لحاظ بالینی نیز با همین عنوان شناخته می شوند. کسی که در طول روز بیش از 3 لیتر ادرار دفع کند، پلی یوریا(پر ادرار) شناخته می شود. در اغلب موارد این یک مشکل ساده است که به راحتی قابل درمان است.

تکرر ادرار با بی اختیاری ادرار ( نشت ادرار) متفاوت است.

برخی مواقع، تکرر ادرار موجب مشکلات جدی تری می شود. شناسایی زودهنگام این مشکل می تواند سریع تر و موثرتر از سایر عوارض پیشگیری نماید.

نکات کلی در رابطه با تکرر ادرار:

هم اکنون به برخی نکات کلیدی در این رابطه پرداخته و در ادامه ی مقاله به جزئیات بیشتر می پردازیم.

تکرر ادرار، یا فقط تکرر، با بی اختیاری ادرار تفاوت دارد.

بیشتر افراد در 24 ساعت، 6 تا 7 بار دفع ادرار دارند. از این تعداد بیشتر نشان دهنده ی تکرر ادرار است، اما در افراد مختلف متفاوت است.

به طور معمول این یک مشکل است که کیفیت زندگی شخص را تحت تاثیر قرار می دهد.

مشکل تکرر معمولا با تمرین از بین می رود.اما در صورتیکه مشکل دیگری مانند دیابت وجود داشته باشد، لازم است بیشتر به آن توجه کرد.

 

تکرر ادرار چیست؟

دفع ادرار راهی است که بوسیله آن بدن مایعات زائد خود را دفع می کند. ادرار حاوی آب، اوریک اسید، اوره، مواد سمی و اضافات مواد تصفیه شده می باشد. کلیه ها در این روند نقش کلیدی ای دارند.

ادرار در کیسه ی مثانه جمع می شود، تا زمانیکه به حدی از اشباع برسد و بعد از آن عمل دفع انجام می شود. در این زمان ادرار از بدن خارج می شود.

تکرر ادرار با بی اختیاری ادرار متفاوت است، که نشان دهنده ی کنترل ضعیف روی مثانه است. تکرر ادرار تنها به این معناست که فرد لازم است بیشتر از حد معمول به دستشویی برود و بیشتر از حد معمول دفع ادرار انجام دهد. این حالت می تواند در کنار بی اختیاری ادرار رخ دهد اما همان نیست.

بیشتر افراد در طول روز 6 تا 7 بار دفع ادرار انجام می دهند.

تکرر ادرار را می توان نیاز به دفع ادرار بیشتر از 7 بار در مدت 24 ساعت در حالیکه تنها 2 لیتر آب مصرف شده، تعریف کرد.

اما افراد با هم متفاوت هستند، و بیشتر افراد زمانی به پزشک مراجعه می کنند که احساس ناراحتی شان بسیار زیاد می شود. کودکان مثانه ی کوچکی دارند در نتیجه ی تکرر ادرار در آن ها می تواند امری طبیعی باشد.

 

دلایل محتمل

دفع ادرار یک فرایند پیچیده است، که سیستم های متنوعی در بدن را درگیر می کند. گروهی از تغییرات می توانند سبب شوند که سیستم دفع ادرار فعال تر شود.

دلایلی که اساس آن سبک زندگی است مانند نوشیدن زیاد مایعات، به خصوص آنهایی که حاوی کافئین یا الکل است. در شب، نیاز به تخلیه ی ادرار، چرخه ی خواب را مختل می کند. به مرور تکرر ادرار می تواند به یک عادت تبدیل شود.

اما از طرفی می تواند نشان دهنده ی مشکلی در کلیه ها و یا سیستم های دفع ادرار باشد. و یا دیگر مشکلات بالینی، مانند دیابت بی مزه، دیابت شیرین، بارداری یا مشکلات غدد پروستات.

دیگر دلایل یا فاکتورهای مروبط شامل:

اضطراب و هیجان

مصرف دارو مانند دیورتیک ها که سبب دفع مایعات از بدن می شود

سکته و دیگر مشکلات مغز و سیستم عصبی

عفونت مجاری ادراری

وجود تومور یا غده ی دیگر در ناحیه ی مخرج

کیست روده ای، نوعی التهاب در دیواره ی مثانه می باشد

سندرم مثانه ی بیش فعال، که سبب انقباض بیشتر دیواره ی مثانه شده و در نتیجه آن را نسبت به حضور مایع و حجیم شدن حساس تر می کند.

سرطان مثانه

سنگ مثانه یا کلیه

بی اختیاری ادرار

اختلال دفع ادرار

برخورد مخرج با اشعه مثلا در نتیجه ی درمان سرطان

دایورتیکولیتیس روده، کیسه های کوچک و برامده ای که در دیواره ی روده ی بزرگ به وجود می ایند.

انتقال عفونت از طریق جنسی مانند کلامیدیا

 

اشتراک گذاری :