اولین مرجع تخصصی نیازمندی‌های آنلاین صنعت پزشکی
{{cartLength}}
{{cartLength}}
ثبت آگهی رایگان
دیابت / 12 مهر 1397

MERS-CoV: چه چیزی لازم است بدانید؟ (بخش اول)

MERS-CoV: چه چیزی لازم است بدانید؟ (بخش اول)

نشانگان تنفسی خاورمیانه یک بیماری  تنفسی  حیاتی است که برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی گزارش شد. علائم آن شدید، بحرانی، همراه با مشکل  تنفسی  و شبیه به پنومونیا است.

تمام موارد شناخته شده با افراد ساکن و یا سفر کرده به عربستان سعودی مرتبط می شود.

در سال ۲۰۱۵، ویروسی ۱۸۶ نفر را در کره‌ی جنوبی را تحت تاثیر قرار داد و ۳۶ نفر از آنان را، پس از اولین ابتلا، کشت. این تا انجا بزرگترین فاجعه بود.

جایی که در واقع سندرم  تنفسی  خاورمیانه از آن نشات گرفته همچنان یک راز باقی مانده، اما احتمالا از حیوانات ایجاد شده. این سندرم در شتر و خفاش یافت شده است.

در حال حاضر واکسن خاصی علیه آن وجود ندارد، و تا اینجا در ۳۶ درصد از مبتلایان ریشه‌ی جنینی دارد. همانطور که ویروس کورونا در حال تغییر است، احتمال می رود که این ویروس هم مانند آن همه گیر شود.

MERS تا قبل از این به عنوان کورونای جدید شناخته می‌شد.

MERSچیست؟

MERS به خانواده‌ی کورونا تعلق دارد. خانواده‌ی ویروسی که سرماخوردگی شایع را ایجاد می کند.

ویروس کورونای انسانی اولین دسته بندی در اواسط سال ۱۹۶۰ بود، و معلوم شد که ۶تای آن بر انسان اثر می گذارد. شامل سندرم  تنفسی  حاد(SARS) و MERS.

ویروس کورونا به طور مشخص بر یک گونه‌ی خاص و نزدیک ترین گونه به آن گونه، اثر می کند.  اما SARS هم بر انسان و هم بر حیوان اثر  می گذارد. میمون ها، گربه‌ی درخت خرمای هیمالیایی، راکون‌ها، گربه ها، سگ ها، و جونده‌ها، همگی مستعد ابتلا هستند.

MERS تا به حال در انسان، شترها و خفاش‌ها دیده شده است. اعتقاد بر این است که در ابتدا این عارضه در خفاش‌ها ایجاد و سپس به شترها منتقل‌ها شده است. و آن از شتر می‌تواند به انسان منتقل شود اما اینکه این اتفاق واقعا چگونه افتاده است، هنوز نامشخص است.

MERS با ویروس کورونا تفاوت دارد، ویروسی که در سال ۲۰۰۳ دلیل بروز فاجعه‌ی SARS بود. اما هر دوی این ویروس ها با ویروس کورونایی که در خفاش یافت شده است، مشابه‌اند.

در حال حاضر دو نمونه از MERS در ایالات متحده یافت شده است. یکی در هند و دیگری در فلوریدا. هر دو دسته بیماران در سال ۲۰۱۴ شناسایی شدند، هر دو به عربستان سعودی سفر کرده بودند و هر دو در سه هفته به طور کامل ریکاوری شدند.

تمام نمونه‌هایی که بیرون از عربستان سعودی بودند، به آن سفر کرده بودند.

علائم

شایع‌ترین علائم MERS عبارت‌اند از:

لرز

عطسه

کوتاه شدن تنفس

دیگر علائم شامل:

حس سرما

درد قفسه سینه

درد بدن

زخم دهان

احساس بی قراری

سردرد

اسهال

حالت تهوع و استفراغ

عوارض بسیار جدی آن:

نارسایی اندام‌ها به خصوص کلیه

پنومونیا

MERS شبیه یک بیماری عفونی است با نشانه‌ها و علائمی مثل پنومونیا. گزارشات اخیر نشان می‌دهد که علايم مشاهده شده مشابه با علائم SARS است.

بسیاری از کسانی که به MERS مبتلا هستند ممکن است بیماری تنفس سست داشته باشند و یا هیچ علامتی در این باره نشان ندهند.

دیگر موارد تنگی نفس شدید داشته و لازم است که مدت طولانی در بیمارستان بستری باشند. آن‌ها ممکن است به تهویه‌ی مکانیکی نیاز داشته باشند.

علت‌ها

MERS به نظر می‌رسد که یک ویروس زونوتیک است، به این معنا که می تواند از حیوان به انسان منتقل شود.

تماس با شتر و یا محصولات شتر، به نظر می‌رسد که منبع کلی عفونت‌های انسانی باشد.

آنتی‌بادی‌ها علیه این ویروس نخستین‌بار در شتر دیده شد، در مناطقی مثل قطر، مصر و عربستان سعودی. و علاوه بر این حیوان در یک خفاش در عربستان سعودی نیز وجود داشت. حضور آنتی بادی در بدن آن‌ها نشان دهنده‌ی حضور ویروس در بدن آن‌هاست.

اشتراک گذاری :